Co się dzieje ze zgryzem po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego?
Przyczyn wad zgryzu może być wiele. Problem z nieprawidłowo ukształtowanym zgryzem często jest wynikiem wad genetycznych lub niewłaściwych nawyków z okresu niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Ssanie smoczka lub kciuka, oddychanie przez usta czy zła pozycja języka to tylko część z nich. Niekiedy problem może być też wynikiem braku higieny jamy ustnej lub zaniedbań w leczeniu uzębienia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można skorygować wady zgryzu. Jednym z nich jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czy jego zdjęcie jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia ortodontycznego.
Zdjęcie aparatu ortodontycznego – czy to koniec leczenia?
Osoby, które decydują się na korektę wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, z niecierpliwością czekają na jego zdjęcie. Dla wielu pacjentów pozbycie się go oznacza koniec leczenia i możliwość cieszenia się z pięknego uśmiechu. Niestety, taki scenariusz nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. I choć prawdą jest, że po zdjęciu aparatu, można już cieszyć się zadowalającym efektem, leczenie np. w naszej klinice Idental Clinique w zakresie ortodoncji we Wrocławiu na tym się nie kończy. W tym miejscu rozpoczyna się leczenie retencyjne. Retencja to proces, który polega na stabilizacji skorygowanego uzębienia.
Dlaczego nie da się go pominąć? Etapu stabilizacji uzębienia nie można pominąć ze względu na to, że zęby po zdjęciu aparatu mogą się przesuwać, wracając na miejsca sprzed leczenia ortodontycznego. Aby uniknąć takich sytuacji i utrzymać uzyskane efekty, wskazane jest noszenie aparatu retencyjnego. Aparaty retencyjne dzieli się na stałe i ruchome. Stałe to rodzaj drucików, które przykleja się do wewnętrznej powierzchni zębów. Funkcję ruchomych aparatów retencyjnych pełnią z kolei:
- wkładki termoformowalne, czyli przezroczyste płytki, które można swobodnie nakładać i zdejmować z zębów (przypominają nakładki do wybielania zębów),
- płytki Havleya, czyli rodzaj nakładek, które przylegają do podniebienia i zębów (wyglądają podobnie do ruchomych aparatów ortodontycznych).