Na czym polega lakowanie?
Nie tylko chore zęby podlegają zabiegom stomatologicznym. Dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne są również działania profilaktyczne - takie jak mające wiele zalet lakowanie.
Dlaczego warto zdecydować się na lakowanie zębów?
Lakowanie to zabieg profilaktyczny służący zabezpieczeniu zębów przed próchnicą. Obejmuje on nałożenie laku medycznego na bruzdy na powierzchni zębów. Lakowanie przeprowadzane jest na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Stanowią one podatny grunt dla rozwoju próchnicy ze względu na to, że ich górna powierzchnia jest pofalowana i pełna szczelin. Dzięki osłonie w postaci warstwy preparatu nie osadza się w nich płytka nazębna, co z kolei zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i próchnicy. Jednocześnie lakowanie bruzd wygładza powierzchnię zęba, co ułatwia jego prawidłową higienę. To ostatnie jest szczególnie ważne z uwagi na wczesne pojawienie się i długi czas wyrzynania zębów trzonowych i przedtrzonowych, co niekiedy może uniemożliwiać ich efektywne czyszczenie. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu jak najwcześniej - nawet u dzieci w wieku 6-7 lat, u których pojawiły się już stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe. Powinien być on przy tym wykonywany podczas każdej okresowej wizyty u dentysty.
Jak przebiega proces lakowania zębów?
Lakowanie to zabieg nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. W pierwszej kolejności zęby zostają wyczyszczone za pomocą specjalistycznej szczoteczki działającej w oparciu o mikrosilnik. Po wykonaniu tej czynności na zęby nałożony zostaje żel wytrawiający w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności laku. Po usunięciu preparatu i osuszeniu zębów następuje etap lakowania. Dentysta nakłada na powierzchnię zębów cienką powłoczkę laku - dzięki płynnej konsystencji może on szczelnie wypełnić wszystkie nierówności. Po zakończeniu tej czynności pora na utwardzenie naniesionego środka poprzez naświetlanie specjalistyczną lampą. Ostatnim działaniem jest sprawdzenie, czy zabieg nie wpłynął negatywnie na kształt zgryzu.