Czym jest leczenie kanałowe i kiedy się je wykorzystuje?
Leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym, to jedna z najczęściej przeprowadzanych kuracji stomatologicznych. Nierzadko jest ona jedynym sposobem na zachowanie zęba w jamie ustnej. Podpowiadamy, na czym polega leczenie kanałowe i kiedy należy z niego skorzystać.
Objawy zapalenia miazgi zęba
Nieleczona próchnica wnika w coraz głębsze warstwy zęba. Początkowo atakuje szkliwo, później zębinę, a na końcu – miazgę. Bakterie bardzo szybko się rozmnażają i prowadzą do powstania stanu zapalnego, który objawia się silnym bólem oraz powoduje obrzęki. Dolegliwości utrzymują się od kilku minut do kilkunastu godzin i wzmagają po zjedzeniu lub wypiciu produktów spożywczych. Ból to pierwszy sygnał, który powinien zmotywować pacjenta do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. W trakcie wizyty dentysta wykona zdjęcie RTG. Na podstawie jego wyników może określić, jak duże jest uszkodzenie zęba. Jeżeli uzna, że da się go uratować – wykona leczenie kanałowe.
Jak wygląda leczenie endodontyczne
Leczenie kanałowe rozpoczyna się od oczyszczenia zęba. Proces polega na usunięciu z jego wnętrza miazgi – niezależnie od tego, czy jest ona żywa, czy martwa. Tak przygotowane kanały zostają poddane dezynfekcji i oczyszczeniu, a następnie wypełnione gutaperką i materiałami uszczelniającymi. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, leczenie endodontyczne jest niemal całkowicie bezbolesne i szybkie. Na początku wizyty pacjentowi podaje się środek znieczulający, który niemal całkowicie eliminuje ryzyko powstania bólu. Jeżeli nie dojdzie do żadnych komplikacji, to ząb można wyleczyć w trakcie jednej wizyty. Odpowiednio przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala zachować ząb w jamie ustnej i nie niesie za sobą niepożądanych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego jest hemofilia. Dodatkowo kobiety w ciąży powinny wcześniej skonsultować decyzję o leczeniu z lekarzem ginekologiem.